

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.8 mm |
| Width | 8.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 2.4 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze, Gold, Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Number of Contacts | 8 |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Color | Black |
Stock: 986
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44411
Ext.Price$0.44411
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44411 | $0.44411 |
| 10 | $0.37541 | $3.75410 |
| 25 | $0.35564 | $8.89100 |
| 50 | $0.33691 | $16.84550 |
| 100 | $0.31917 | $31.91700 |
| 300 | $0.30154 | $90.46200 |
| 500 | $0.28489 | $142.44500 |
| 1000 | $0.27128 | $271.28000 |
| 3000 | $0.25631 | $768.93000 |
| 5000 | $0.24216 | $1210.80000 |
| 10000 | $0.23589 | $2358.90000 |
